Miejscówki na WYRYPY turystyczno-krajoznawcze #9: Słonecznik, czyli skała-zegar w Karkonoszach.

Miejscówki na WYRYPY turystyczno-krajoznawcze #9: Słonecznik, czyli skała-zegar w Karkonoszach.

W swoich poznawczo-turystycznych wyrypach najbardziej lubimy odwiedzać miejsca nieodkryte przez turystykę masową, dzikie i zapomniane, wybieramy niestandardowe trasy i rozwiązania. Nie można być jednak obojętnym na niezwykłe miejsca, tylko dlatego, że znajdują się przy najpopularniejszych szlakach i bywają wręcz oblepione turystami. Dziś o jednym z takich miejsc, znajdującym się na zboczach Smogorni w Karkonoszach (Sudety Zachodnie).

Skała widoczna od strony wschodniej z Głównego Szlaku Sudeckiego.

Skała widoczna od strony południowej. W tle szeroka panorama Kotliny Jeleniogórskiej.

Słonecznik, to bardzo charakterystyczna, a zarazem niezwykle fotogeniczna formacja skalna, znajdująca się w polskich Karkonoszach, w pobliżu krawędzi Kotła Wielkiego Stawu. Zlokalizowana jest przy fragmencie Głównego Szlaku Sudeckiego, pomiędzy Równią pod Śnieżą, a Przełęczą Karkonoską. Można tu dojść także żółtym szlakiem od strony Karpacza przez Polanę. To właśnie fantazyjne formy, malownicze położenie i dostępność lokalizacji sprawiły , że Słonecznik stał się jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w polskich Karkonoszach.
Słonecznik mierzy 12 metrów wysokości i położony jest 1423 metry n.p.m. Widać go z wielu miejsc nie tylko w Karkonoszach, ale i całej Kotliny Jeleniogórskiej. Swój fantazyjny kształt zawdzięcza długotrwałym procesom erozyjnym. Skrajny północny filar przypomina postać ludzką, co dało początek ludowym podaniom o diable zamienionym w skałę. Przewodnik przewodników, Tadeusz Steć pisał z kolei, iż skała posiada zarys „zakapturzonego mnicha”.

Widok na skałę od strony wschodniej. Zdjęcie robione z Głównego Szlaku Sudeckiego.

Widok na skałę od strony wschodniej. Zdjęcie robione z Głównego Szlaku Sudeckiego.

Mur skalny na przestrzeni lat nosił różne nazwy, takie jak „Diabelski Kamień”, czy „Gniazdo Ducha Gór” – od wspomnianych podań ludowych. Obecna nazwa – Słonecznik (Poledni kamen, Mittagstein) – związana jest z funkcją, jaką pełniła skała dla mieszkańców miejscowości Pogórza Karkonoskiego, takich jak Borowice, Przesieka, czy Podgórzyn. Słońce znajdujące się bezpośrednio nad nią, oznaczało południe.

Widok w kierunku Śnieżki z Głównego Szlaku Sudeckiego w okolicy Słonecznika.

Widok w kierunku Śnieżki z Głównego Szlaku Sudeckiego w okolicy Słonecznika.

Podsumowanie miejscówki:

+ malownicze położenie i fantazyjne kształty, sprawiają, że Słonecznik i jego okolice mogą być świetnym plenerem do fotografii
+ bardzo dobry punkt widokowy z szerokimi panoramami na Kotlinę Jeleniogórską i otaczające ją pasma
+ duża dostępność; najszybciej można tu dotrzeć z Karpacza Górnego (szlak niebieski do Polany i dalej żółty)
+ położenie między schroniskami (od wschodu PTTK „Strzecha Akademicka” oraz PTTK „Samotnia”; od zachodu PTTK „Odrodzenie”), sprawia, że skała może być odwiedzana przez całe rodziny w trakcie całodziennej wycieczki
+ ludowe podania oraz funkcja, jaką pełnił Słonecznik, dodają temu miejscu wyjątkowego klimatu.

- przez większość roku skała jest chętnie odwiedzana przez turystów, którzy na niższych fragmentach muru skalnego, a także pod nim urządzają postoje = głośno, tłoczno, ciężko zrobić zdjęcia samej skały.

Pisał: W.Wesołowski

Zostaw odpowiedź