Miejscówki na WYRYPY turystyczno-krajoznawcze #10: Wielka Sowa w Górach Sowich

Miejscówki na WYRYPY turystyczno-krajoznawcze #10: Wielka Sowa w Górach Sowich

Jest takie miejsce w Sudetach Środkowych, które uważane jest za wyjątkowe nie tylko ze względu na swą wyniosłość i dominację nad okolicą, ale i za wielowarstwową atrakcyjność. Jest świetnym punktem widokowym, szczytem do Korony Gór Polski, areną rozgrywania różnorodnych zawodów sportowych, ale przede wszystkim miejscem z własną historią. Jest miejscem spotkań, które zostało wpisane w świadomość całego regionu.

Wielka Sowa w Górach Sowich (Sudety Środkowe), to najwyższy szczyt tego pasma mający 1015 metrów wysokości. Do najwyższych sudeckich gór może i brakuje mu kilkaset metrów, jednak ze względu na swoje „neutralne” położenie, jest jednym z najlepszych miejsc do konsumpcji szerokich panoram w całych Sudetach! Bez wątpienia przyczynia się do tego posadowiona tu solidna, 25 metrowa kamienna wieża widokowa. Obiekt powstał w 1906 roku w miejscu wcześniejszej, drewnianej konstrukcji. To właśnie w roku uroczystego otwarcia na taras widokowy weszło ponad 20 000 osób. W późniejszych dekadach obiekt miewał swoje lepsze i gorsze momenty i mogłoby się wydawać, że tych gorszych było więcej. Nadgryziona przez ząb czasu wieża niszczała w oczach do 2006 roku, kiedy to zakończono jej remont prowadzony przez miasto Pieszyce. Obiekt przywrócono do dawnej świetności i mimo faktu, że od prac minęło już 10 lat, ten niezmiennie prezentuje się bardzo dobrze.

 

Masyw Wielkiej Sowy położony jest na terenie Parku Krajobrazowego Gór Sowich, który powstał w celu chronienia tutejszego krajobrazu i różnorodności form, występujących na niewielkim obszarze. To właśnie takie zróżnicowanie daje widoczny kontrast w krajobrazie, co niewątpliwie cieszy oko.

 

Zarówno szczyt, jak i najbliższe otoczenie Wielkiej Sowy, to arena do rozgrywania wielu dyscyplin. Latem dominują tu biegacze, rowerzyści i oczywiście piechurzy. Z kolei zimą, na tutejszych stokach szusuje wielu narciarzy, a na bardziej spłaszczonych obszarach nie ciężko natrafić na uprawiających narciarstwo biegowe.

 

Wielka Sowa, to nie tylko wzniesienie. To wyjątkowe miejsce, które wpisuje się w kulturę całego regionu. Przedstawienie znajdującej się tu wieży zawarto w herbie miasta Pieszyce. Wykorzystują je także organizacje pozarządowe, jak choćby Stowarzyszenie Góry Sowie, czy organizatorzy wydarzeń takich, jak Bieg na Wielką Sowę, czy Wyczynowe Mistrzostwa Off-Road 4×4. Samych imprez jest tu znacznie więcej. To właśnie tu mają miejsce inauguracje sezonu turystycznego, majówki, biegi, maratony mtb, czy mniej oficjalne spotkania miłośników gór.

 

Podsumowanie miejscówki:

+ bardzo dobre miejsce do podziwiania szerokich panoram
+ jedna z nielicznych, zabytkowych sudeckich wież widokowych
+ szczyt, który tętni życiem za sprawą licznych eventów
+ bliskie położenie Przełęczy Jugowskiej i Przełęczy Walimskiej umożliwia zdobycie szczytu młodszym, starszym i tym w słabszej formie
+ bardzo duży węzeł szlaków pieszych i rowerowych przebiegających przez masyw, umożliwia zaplanowanie zróżnicowanych wypadów
+ bliskość schronisk „Sowa”, „Orzeł” i „Zygmuntówka” umożliwia zorganizowanie dłuższych trekingów w okolicy Wielkiej Sowy

Pisał: W.Wesołowski
Fot.: J.Gabryjaniak

Zostaw odpowiedź